Biznis s Ústavným súdom?

Autor: Kristián Babic | 12.2.2019 o 17:37 | (upravené 12.2.2019 o 18:52) Karma článku: 1,69 | Prečítané:  520x

Voľba ústavných sudcov je v roku 2019 len politickým biznisom poslancov, ktorý ľudia nemôžu zastaviť, môžme len dúfať, že súčasný, či budúci prezident tak urobí.

Voľba ústavných sudcov je jedna z najdôležitejších volieb, rozhodujú v nej volený zástupcovia z parlamentu a Grasalkovičovho paláca.

Keď sledujem situáciu, ktorá sa okolo voľby v parlamente odohráva, je mi doslova zle! Robia z toho biznis, kalkulujú kto a ako sa dostane do talára. Predsa, táto voľba je politickým aktom, avšak nemá to byť politická hra. Poslanci by mali voliť nezávisle od svojich straníckych kolegov, podľa výsledku doterajšej celoživotnej práce kandidáta. Je to neprípustné, čo sa deje okolo tejto voľby, a preto som sa rozhodol vyjadriť aspoň v krátkosti, k pár, pre mňa zaujímavým, kandidátom na sudcu ústavného súdu.

Róbert Fico

Mediálny názor, že politici do ústavného súdu nepatria, podľa mňa nie je správny, avšak súhlasím s tým tvrdením, že keď je niekto dlhodobo na čele zákonodarnej moci môže mať problém objektívne súdiť podľa zákonov, ktoré sám predkladal. Je to na zamyslenie, ale to už nechám na vás. Jeho voľba je teda zložitou úvahou, avšak jeho arogancia, s ktorou prišiel pred ústavnoprávny výbor sa mi vôbec nepáčila, myslím si, že na takúto pozíciu by sa aj dlhoročná a vysoko kvalifikovaná osoba mala hlásiť s pokorou a nie s dokonalým úškrnom na tvári. Keď som videl toto jeho divadlo vo forme arogancie moci, a osočovanie samotných členov opozičných poslancov ústavnoprávneho výboru, presvedčil ma o tom, že na ústavný súd nejde s čistým úmyslom.

*Dnes, v deň vydania tohto článku, sa však už vzdal kandidatúry.

Daniela Švecová

Predsedníčka Najvyššieho súdu, nominovaná Slovenskou advokátskou komorou a takmer všetkými renomovanými právnickými univerzitami. Má za sebou kladné aj záporné časy, avšak momentálne podľa mňa je zrejmé, že je riadená pánmi z parlamentu. Má za sebou rôzne obdobia, raz ako Harabinova podpora, inokedy ako jeho oponent. Je zrejme len na tej strane, kde má viac zahriate miesto a očividne využíva zverené právomoci v prospech toho, kto jej to miesto zahreje. Keď sa prideľovali nehorázne odmeny na najvyššom súde za Harabina, nesťažovala si. Keď je pre zmenu niekto politicky nežiadaný, pani Švecová nezohľadní dlhoročné pozitívne skúsenosti s kolegom, aj napriek tomu, že v súdnych a disciplinárnych konaniach už dokopy "prehráva" 14:0.

Radoslav Prochádzka

Nominovaný taktiež Slovenskou advokátskou komorou, ale aj Marekom Maďaričom. Čiže SMER-SD mu nie je cudzí, čo dokázal aj pri posledných parlamentných voľbách. Dohodne sa aj s diablom. Pri posledných parlamentných voľbách toto moje tvrdenie dokázal, keď sa dohodol s opozičným poslancom Miroslavom Beblavým o spojenectve, za účelom získať mandát v parlamente, a tak nemal problém zavádzať širokú verejnosť. Toto sa mu však vypomstilo pri kandidatúre na sudcu v Luxemburgu, kam, si myslím, že sa nedostal na základe tohto podvodu. Bol by teda dobrým ústavným sudcom? Pre niektorých "našich" ľudí určite áno! 

Peter Kresák

Nominovaný svojim straníckym šéfom pánom Bugárom, avšak podporil ho aj ďalšie osobnosti. Tento človek je pre mňa jeden z tých, vďaka ktorým máme v našom právnom štáte právny chaos. Toto je totiž osoba, ktorá pripravovala návrh na zrušenie mečiarových amnestií. Áno, bežný človek si povie, že toto zrušenie bolo pozitívne a krok v pred, ale bohužiaľ, pre právny štát určite nie. Akcia zosnovaná na zvýšenie verejnej mienky a percent vo voľbách však má podľa mňa pre nás nežiadúce účinky. Nechápete? Vznikol tu síce v našom štáte nezáväzný, avšak veľký precedens. Podľa tohto návodu, by našim dôchodcom teraz pokojne mohli páni poslanci zrušiť dôchodky, a to spätne napríklad 8 rokov a navyše, aby toho nebolo málo, môžu po tomto kroku žiadať doplatok toho daného vyplateného dôchodku späť. Takáto osoba, čo takto rozvracia právny štát, by určite nemala sedieť v talári ústavného sudcu. Život so Štátnou bezpečnosťou (ŠtB), je ďalšia kapitola života tohto pána, nie je to síce potvrdené, ale každý, kto si pozrie dve tlačové besedy (pána Kresáka a reakciu pána Matoviča na jeho besedu), si už urobí dostatočný obraz aj sám.

Jedným z tých zaslúženejších kandidátov, aby som len nekritizoval pre mňa je:

Lucia Kurilovská 

Nominantka Univerzity Komenského, rektorka Akadémie Policajného zboru (APZ), kde práve študujem už tretí rok. Za "jej vlády" sa škola posunula určite smerom dopredu, dala červenú kartu korupcii. Má síce blízko ku SMERU-SD, no myslím si, že pri tejto osobe to nie je taký problém, ako pri pánovi Procházkovi. Svoju robotu si robí dobre, a vždy robila. Je prvou ženou, čo vedie APZ. Právnickú fakultu skončila s červeným diplomom. Predtým, ako sa stala rektorkou, radila ministrovi spravodlivosti a dokázala ísť aj proti "vlastným," keď kritizovala Gašparovičove rozhodnutia, za čo ju nebol ochotný vymenovať do funkcie rektorky už skôr (spravil to až prezident Kiska v roku nástupu do funkcie 2014, aj keď ju pán Kaliňák navrhol už v roku 2013). Jej postoj voči generálnemu prokurátorovi mi je sympatický, keďže pri voľbe generálneho prokurátora nestála na strane pána Čižnára, za ktorého sa stalo podľa mňa na prokuratúre mnoho podvodov a vznikol aj známy výrok "skutok sa nestal". Takýto kandidát je podľa môjho názoru vhodný na post sudcu Ústavného súdu. 

Toto je pätica kandidátov na sudcu Ústavného súdu, ku ktorým som sa chcel vyjadriť, a verím, že medzi ďalšími tridsiatimi piatimi kandidátmi sa nájde ešte ďalších 8 podobných pani Kurilovskej. Bohužiaľ, túto voľbu ľudia nemajú ako ovplyvniť a na základe politických hier sa v Košiciach na Ústavnom súde môže v talári objaviť ešte ktokoľvek z nich....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Rebríček slobody tlače je zmanipulovaný, tvrdia politici Smeru

Novinári sa na Slovensku stávajú škodnou, tvrdí mediálny analytik.


Už ste čítali?